IETS OVER DE EERSTE HAAGSE 64 gebouwen aan de open- B. en W. ter beoor- was weinig minder voor den dag te komen en toch, bij matige huurprijzen, de exploitatie sluitend te doen zijn? Maar na veel passen en meten was men dan toch eindelijk zover. Het zou een klein blok van negen bovenwoningen en negen wat klei nere benedenwoningen worden, te stichten aan de Schuddegeest tussen de Mallemolen en het pad, dat later de Surinamestraat zou worden. Als richtlijnen zouden gelden, aldus de opdracht, ,,voor kleinere gezinnen twee vertrekken met veel licht en doorluchting, voor grootere minstens twee vertrekken en ruime zolder; in elke woning een afgezonderd sekreet, wasch- en schuurplaats bin- nens’huis en bleekveld daarbuiten; genoegzame berging, openslaande ramen en smakelijke behuizing zonder weelde, die aan eigen haard bindt; eindelijk, in geen ge val bedsteden maar voor ieder gezin open ijzeren ledikant”. Nog geen vier maanden na de oprichting der Vereeni- ging waren de tekeningen voor dit eerste bouwwerkje gereed en kon de aanbesteding plaats hebben. Het be stuur had zijn tijd dus wel besteed en kon over de tot dusverre bereikte resultaten tevreden zijn. Het was een tegenvaller, dat Burgemeester en Wet houders, die zich nog kort tevoren in waarderende be woordingen over het .loffelijk doel” der vereeniging hadden uitgelaten, in dit stadium voor haar een belang stelling gingen tonen, die allerminst was verwacht en waarop allesbehalve prijs werd gesteld. En dan te beden ken, dat het bestuur daarvan feitelijk zelf de oorzaak was! Achteraf had men er geducht spijt van, dat men in een onbewaakt ogenblik, met verwijzing naar een stede lijke keur van 1841, die gemeentelijke goedkeuring voor schreef voor het optrekken van bare weg, de bouwtekeningen aan deling had toegezonden. Immers het

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 87