67 WONINGBOUWVERENIGING en het woningen dan toch compleet worden opgeleverd kregen de leden-oprichters een uitnodiging thuis om eerste bouwsel te komen bezichtigen. Vele besprekingen kostte het nog aan het bestuur om tot een juiste vaststelling van de huren te komen. De renteschuld speelde daarbij uiteraard een belangrijke rol, en bovendien moest er nog wat voor aflossing over blijven. Zo kwam het bestuur tot een weekhuur van f 1,25 voor de kleine en f 1,40 voor de grotere woningen. En dit bleek niet te hoog gegrepen, want in een tijd van veertien dagen hadden zich reeds 30 candidaat-huurders aangemeld en een maand later, in april 1855, waren, niettegenstaande bij de keuze der huurders een strenge selectie was toegepast, alle huisjes reeds door gegadig den betrokken. Men had dus alle reden tot voldoening. Die voldoening ging zelfs zover, dat men het aandurfde om, weder met hulp van een negotiatie, nog in datzelfde jaar op een ander deel van het terrein een tweede blok van soortgelijke huisjes te doen verrijzen, die ook al dadelijk gretige huurders vonden. En een derde en vierde blok zouden niet lang op zich laten wachten. Wel ging sedert, door verbouwing, ten dele ook door afbraak in verband met de aanleg van de Javastraat, veel van het oorspronkelijke verloren, maar wat thans achter die straat nog te zien valt behoort toch nog altijd tot het oudste bezit der Vereeniging. Over de verdere levensloop van de Vereeniging tot Verbetering der Woningen van de Arbeidende Klasse te 's-Gravenhage, thans uitgegroeid tot een bloeiende organisatie met een huizenbezit van meer dan 800 wo ningen, zou nog veel te vertellen zijn, maar dit zou het doel van deze korte verhandeling te buiten gaan. Een overzicht van hare geschiedenis, bijgewerkt tot het jaar 1954, is trouwens reeds eerder in druk verschenen. De

Jaarboeken geschiedkundige vereniging Die Haghe | 1955 | | pagina 90